Aarhus Universitets segl

Udvikling af genetisk kodede biosensorer til at studere signalveje i Lotus japonicus

Ph.d.-forsvar, tirsdag den 13. maj 2025, Maria Meisner Larsen

Maria Meisner Larsen

I løbet af sit projekt har Maria fokuseret på at undersøge de signalveje, der bliver aktiveret i modelorganismen Lotus japonicus, ved interaktion med mikroorganismer i jorden. Mens de fleste landplanter kan indgå i symbiose med Arbuskulær mykorrhiza (AM) svampe, som forsyner planten med fosfat, har bælgplanter, som Lotus japonicus, den unikke evne til at indgå i symbiose med kvælstoffikserende bakterier, som forsyner planten med kvælstof. LysM-receptorer i plasmamembranen i rodceller gør det muligt for planter at skelne mellem gavnlige og patogene mikroorganismer ved at aktivere de nødvendige signalveje. Maria har udviklet flere genetisk kodede biosensorer til at rapportere om aktiveringsstatus for de forskellige signalveje, der finder sted i rødderne af Lotus japonicus. Hun har identificeret lovende biosensor-kandidater for både symbiose- og immunitetssignalveje, som kan fungere som værdifulde værktøjer i fremtidige studier af receptorerne, der initierer disse signalveje.
Ph.d.-studiet er gennemført ved Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Faculty of Natural Sciences, Aarhus Universitet.

Dette resumé er udarbejdet af den ph.d.-studerende.

Tid: Tirsdag den 13. maj kl. 13:30
Sted: Bygning 1871, lokale 120, Nucleus Auditorium, Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Aarhus Universitet, Universitetsbyen 81, 8000 Aarhus C.
Afhandlingens titel: Udvikling af genetisk kodede biosensorer til at studere signalveje i Lotus japonicus
Kontaktinfo: Maria Meisner Larsen, e-mail: mml@mbg.au.dk, tlf.: +45 21765496
Bedømmelsesudvalg:
Lektor Valentina Fiorilli, Department of Life Sciences and Systems Biology, Torinos Universitet, Italien
Professor Alexander Schulz, Insititut for Plante- og Miljøvidenskab, Københavns Universitet, Danmark
Seniorforsker Jan Trige Rasmussen (forperson), Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Aarhus Universitet, Danmark
Hovedvejleder:
Professor Simona Radutoiu,  Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Aarhus Universitet, Danmark
Medvejleder:
Professor Kasper Røjkjær Andersen, Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Aarhus Universitet, Danmark
Sprog: Ph.d.-afhandlingen forsvares på engelsk

Forsvaret er offentligt.
Afhandlingen ligger til gennemsyn hos Graduate School of Natural Sciences (GSNS), Ny Munkegade 120, bygning 1521, 8000 Aarhus C